Informace na cesty

Informace na cesty

V České republice není problém se domluvit a také dozvědět se, jak dlouho máte být před odletem na letišti. Avšak v cizích zemích je občas problém zjistit tuto konkrétní informaci. Zmeškat let o jednu minutu z Thajska či Itálie vás může stát buď kariéru, zmeškání důležité životní situaci anebo vás to nestojí nic. Čekat na další let je ale otravné a únavné, a proto se na odjezd řádně připravte. Jestliže se blíží den odletu z cizí země do Česka, sbalte se den předem, ať na poslední chvíli nehledáte ponožky a zubní kartáček. Stánky pořadatelů a také odbavovací stanoviště neboli check-in bývají otevřeny zpravidla 90 minut před odletem, ale doporučujeme vám, abyste v prostorách letiště byly minimálně dvě hodiny před odletem, čímž předejdete příležitostným komplikacím. Jak se říká: „Čím dříve, tím lépe.“

 

S cestování letadlem jsou spojeny i letištní poplatky. Tyto poplatky jsou zahrnuty již v ceně letenky, ale málokdo ví, co vše platí. Před několika lety byl k letenkám připočítáván pouze jeden poplatek, a to daň odváděná státu. Postupnou deregulací začaly letecké společnosti účtovat další taxy a poplatky. Jedná se o částku naúčtovanou za správu letišť za poskytované služby, servisní poplatky, poplatky za terminál, bezpečnostní poplatky a mnoho dalších. Tyto taxy jsou inzerované a uváděny zvlášť od ceny letenky, stejně tak i odváděná daň. Výše poplatků se u každé společnosti liší, a proto nelze přesně určit, kde zaplatíte míň za letištní poplatky, bezpečnostní poplatky, krizové příplatky či příplatky za palivo.

 

Jestliže patříte mezi milovníky romantického cestování po vodě, rezervujte si lístky předem, protože lodní doprava je v posledních letech stále více žádaná. Srší dobrodružstvím a odpočinkem. Lodní lístky zahrnují rezervační poplatek za vystavení lodního lístku, přístavní poplatek a obdobně jako u leteckých společností si lodní společnosti účtují i palivové poplatky.

 

Mezi další poplatky, se kterými se během cestování můžete setkat, je mýtné, které je platné pro všechna motorová vozidla s povolenou rychlostí nad tři a půl tuny. Jestliže se vydáváte po dálnici, budete potřebovat dálniční známku, která je buď roční, měsíční nebo sedmidenní. Dálniční známky jsou potřebné na úsecích označených značkou dálnice. Jestliže cestujete autobusem, může vám být tento příplatek zaúčtován do jízdenky, avšak záleží na autobusové společnosti.

 

Jestliže se chystáte na dovolenou letadlem, základem procesu na letišti je odbavení. K odbavovací přepážce (check-in) se vydáte jako první, ta může být však vyhrazená pro určitý let, záleží na letišti. Nebojte se, poznáte to podle čísla letu na obrazovce umístěné u přepážky. Zaměstnanci u přepážky předáte svoji letenku, cestovní pas a také občanku a následně odevzdáte své větší zavazadlo. Hmotnostní limity se však důsledkem různých aerolinek liší a po odevzdání zavazadla na přepážce dostanete palubní vstupenku, kterou je potřeba pečlivě uschovat. Jakmile se chystáte nastoupit na palubu, měli byste ještě vědět, co si s sebou můžete vzít, abyste předešli možným komplikacím. Zpravidla si můžete do letadla vzít jedno zavazadlo o určitých rozměrech, jako je dámská kabelka či malý batoh. Dále je povoleno přepravovat v letadle dalekohled, fotoaparát, kameru, notebook či deštník. Avšak ostré předměty, nože a tekutiny zabalte do kufru, který odevzdáte na odbavovací překážce.

 

Jestliže chcete na dovolenou vzít i své mazlíčky, oznamte tuto informaci při rezervaci letenky. Počet přepravovaných zvířat je omezen a ujistěte se, že je vaše zvíře označeno příslušnou známkou a také cedulkou na schránce. Doporučuje se, abyste jej nekrmili šest až osm hodin před odletem.